40.000. JAGUAR odjel z výroby na pásech TERRA TRAC

20. 03. 2019

 

 

CLAAS vyrobil v Harsewinkelu 40.000. JAGUAR. Od začátku výroby první řady řezaček JAGUAR v roce 1973 se firma CLAAS posunula na vedoucí pozici ve výrobě samojízdných řezaček.

Inovativní řešení a maximální efektivita činí JAGUAR úspěšným více než čtyři desetiletí. Nedávný příklad: Zlatá medaile za inovaci pro JAGUAR TERRA TRAC na zemědělském veletrhu SIMA v Paříži.

Poprvé na trhu v roce 1973, první systém řízení v roce 1976

Rapidní vzrůst v pěstování kukuřice na konci roku 1960 volal po ještě výkonnější technologii sklízecích strojů, protože připojené a tažené pracovní nářadí dosáhlo svých výkonnostních limitů. CLAAS brzy poznal potenciál v tomto odvětví a v červnu 1973 představil první samojízdnou řezačku JAGUAR 60 SF. O tři roky později, v roce 1976, následovala řezačka JAGUAR 80 SF s mnoha vylepšenými prvky: možností demontáže vkládacích válců před řezacím bubnem, metačem a prvním automatickým systém řízení. Po rozšíření nabídky pro JAGUAR 70 SF následovala v roce 1983 další generace se čtyřmi modely. JAGUAR 690, 680, 685 a 675 přinesl vedoucí pozici v Evropě s více než 7000 stroji. O pět let později zahrnovala tato řada šest modelů s výkonem mezi 354 a 215 k:

JAGUAR 800 udává měřítka

Výrobní řada JAGUAR 800 odstartovala již v roce 1993 výrobou malé předsérie. Nová výrobní řada měla motory s 228 kW (310 k) až 354 kW (481 k) namontované napříč za řídící nápravou, což umožnilo jednoduchý a přímý pohon agregátů, optimální přívod chladícího vzduchu a dobrý přístup k jednotlivým komponentům stroje. Tato nadčasová konstrukce stroje stanovila základ pro dnešní moderní samojízdné řezačky. Díky nízkému zatížení hnací nápravy bylo možné poprvé tyto stroje osadit osmiřadovými adaptéry ke sklizni kukuřice. Metací ústrojí uložené přímo za drtičem zrn Corncracker výrazně zlepšilo tok materiálu řezačkou.

Zvláštní variantou řezačky JAGUAR řady 800 bylo provedení FIELD SCHUTTLE, které přišlo na trh v roce 1997. Základem byl JAGUAR 880 a byl dostupný ve verzi Trailer (FS 880 T) a také ve verzi Container (FS 880 C). Inovativní logistický koncept umožňoval připojit běžný nákladní návěs na řezačku JAGUAR příp. na ní postavit kontejner. Sklízená plodina byla předána na okraji pole a odvozové prostředky tak nemusely jezdit po poli.

Významným výkonovým milníkem byl rok 2001, kdy byl pod kapotu řezačky instalován výkon 605 koní - JAGUAR 900. Kromě toho měl řidič k dispozici nově navržený pracovní prostor. Všechny funkce lze snadno nastavit nebo ovládat pomocí terminálu. Od sezóny 2003 byla na přání k dispozici i verze SPEEDSTAR s max. pojezdovou rychlostí 40 km/h. Legendární GREEN EYE přišel na trh v roce 2006 s navýšeným výkonem na 623 k a mnoha dalšími inovativními prvky pro ještě vyšší efektivitu a komfort uživatele.

JAGUAR 900: další generace

V roce 2008 zaujala spoustu zákazníků nová řada JAGUAR 900 svým výkonem a vynikající kvalitou řezanky. Nové modely byly osazeny motory s vyšším výkonovým rozsahem, novým inteligentním řízením výkonu motoru, nepřetržitým měřením vlhkosti, komfortním ovládáním přes CEBIS a také novým nožovým bubnem V-MAX.

V roce 2009 obdržel na veletrhu Agritechnica zlatou medaili automatický systém plnění AUTO-FILL řezačky JAGUAR 900. Systém umožňuje snazší plnění odvozových prostředků prostřednictvím automaticky řízené odhazové koncovky a nabízí značné usnadnění práce.

O dva roky později obdržel JAGUAR další velké vyznamenání „stroj roku“ na veletrhu AGRITECHNICA 2011. Vedle již zmíněných funkcí byl pro porotu rozhodující nový systém řízení výkonu motoru DYNAMIC POWER, jehož funkcí je dávkování výkonu přesně podle zatížení stroje. Od roku 2013 jsou k dispozici pro výrobní řadu 900 také motory, které splňují emisní normu Tier 4I.

V roce 2014 přišla nová generace řady JAGUAR 800. Také zde zajišťuje systém automatické regulace výkonu motoru DYNAMIC POWER maximální efektivitu a výkon jak při plném tak i při částečném zatížení stroje. Díky tomu jede řidič vždy v tom nejefektivnějším rozsahu otáček – v nově uzpůsobené kabině pohodlněji než do teď.

V obchodním roce 2017 představil CLAAS inovovanou řadu JAGUAR 900, která se osvědčila po mnoho let. Nové prvky: plynulý pohon sklizňového adaptéru, ještě lepší systém toku materiálu, nová koncepce podvozku a systém CLAAS AUTO FILL pro bezztrátové boční nebo zadní plnění odvozového prostředku.

 

Číslo 40.000 je TERRA TRAC

Poslední model, který se přidal k rodině JAGUAR, je JAGUAR 960 TERRA TRAC. Je to první samojízdná řezačka na trhu, která nabízí pásové pojezdové ústrojí integrované již z výroby. Nový koncept poskytuje nejlepší ochranu povrchu půdy při jakýchkoliv podmínkách a zároveň zůstává dostatečně úzký a komfortní pro jízdu po silnici. Inteligentní systém TERRA TRAC zabraňuje poškození travního drnu při otáčení na souvrati a při zatočení kol a tím umožňuje celoroční využití. Inovativní stroj byl oceněn zlatou medailí na zemědělském veletrhu SIMA v Paříži.

Díky dvanácti modelům ve dvou výrobních řadách nabízí CLAAS rozsáhlou nabídku samojízdných sklízecích řezaček pro jakékoliv využití. Od začátku výroby řezačky JAGUAR nabízí CLAAS také odpovídající sklizňové adaptéry opět s důrazem na optimální tok sklízeného materiálu a nejvyšší efektivnost. V současné době jsou k dispozici přímá žací ústrojí DIRECT DISC, PICK UP a kukuřičný sklizňový adaptér ORBIS.

40.000. JAGUAR odjel z výroby na pásech TERRA TRAC se speciálním designem pásů na bočních krytech. Na oslavu jubilejního počtu jsou kromě toho na cestách po celém světě stroje s šelmou na boku.