CLAAS nastavuje nový světový rekord

23. 07. 2018

 

S žacím strojem DISCO 1100 RC s mačkacím zařízením nastavuje CLAAS nový světový rekord v sečení. Během 8 hodin posekl stroj 141,1 ha vojtěšky s válcovým mačkacím ústrojím a průměrným výnosem 5,24 tun sušiny na hektar. Dosavadní světový rekord byl překročen o více než 40 ha.

 

 

 Rekord z USA

1. července, hned po poledni, se Tate Mesbergen z Mesbergen Farms rozhodl vytvořit nový světový rekord s kombinací strojů AXION 800 a DISCO 1100 RC. Přesně o 8 hodin později vystoupil z kabiny svého traktoru jako nový světový rekordman. Tým, který ho podporoval, a nestranní svědci mohou potvrdit, že Tate posekal celkem 141,1 ha na čtyřech různých polích, což překračuje stávající světový rekord o více než 40,5 ha.

 

 

S maximální rychlostí 30 km/h na poli a 50 km/h na silnici, Tate posekal v průměru 17,6 ha/h během tohoto pokusu o světový rekord. „Ne všechna pole byla blízko sebe, takže to byla opravdová výzva rychle sklopit žací stroje a přejet po silnici další pole„ vysvětluje Tate.

 

 

Ne vše šlo podle plánu

Den před tímto pokusem byla bouřka se silným deštěm. Napršelo 12,7 mm. To znamená, že půda, zejména na prvním poli, byla značně mokřejší než běžně. Začátek byl odložen o pár hodin a k tomu Tate udělal dvě neplánované zastávky. První zastávka byla mezi prvním a druhým polem. „Na prvním poli se mi podařilo zasáhnout kus betonu a musel jsem prověřit, jestli nebyl poškozený žací stroj“, říká Tate. Rychle ale zjistil, že je vše v pořádku.  Ani jeden nůž nemusel být nahrazen. Druhá zastávka byla kvůli tomu, aby zjistil, zda je žací stroj DISCO správně sklopený, aby mohl vyjet a silnici směrem k poslednímu poli.

 

Předešlý rekord při sekání pícnin

Předešlý rekord byl při sekání pícnin, ne vojtěšky a s použitím žacího stroje bez mačkacího zařízení. To byl jasně jednodušší úkol. Stroj DISCO 1100 RC je vybaven mačkacím zařízením s dvěma polyuretanovými válci ve tvaru V, které do sebe navzájem zasahují. Tyto válce mačkají tvrdé stonky a zároveň jsou šetrné k listům. To snižuje potřebnou dobu zavadání píce a uchovává maximální výživovou hodnotu rostliny, protože listy jsou zachovány na rostlině. Mačkací zařízení navyšuje celkovou spotřebu energie žacího stroje, to ale Tatea neodradilo. Během tohoto pokusu Tate posekal 5,24 tun sušiny na ha. CLAAS zašle potřebné dokumenty Guinnessovi, aby byl světový rekord oficiálně potvrzen.